Basın Odası

Advancity Geleceğin Bilişim Yöneticileri ile Buluştu

ODTÜ'nün ev sahipliği yaptığı "Kampus Teknolojileri Günleri 13" etkinliğine katılan Advancity, ürün ve hizmetleriyle ilgili son gelişmeleri katılımcılarla paylaştı.

30-31 Mayıs 2013 tarihleri boyunca iki gün süren etkinlikte firmaların standlarıyla katılımlarının yanı sıra geleceğin eğitim teknolojileri ve eğitim dünyasındaki son gelişmeler sunumlarla izleyicilere sunuldu. Özellikle Fatih projesindeki son gelişmelerin mercek altına alındığı sunum ve paneller büyük ilgi topladı. 

Kampus Teknolojileri 2013 

Etkinlikte akademik uzmanların sunumlarının yanı sıra eğitim teknolojileri konusunda uzmanlaşmış firmalar ürünleriyle ve hizmetleriyle ilgili yenilikleri ziyaretçilerle buluşturdu. AkademikLMS ve Perculus ürünleriyle yirmiden fazla üniversiteye hizmet sunan Advancity'nin standı ilgi gören standlar arasında yer aldı. Özellikle akademisyenler ve BÖTE öğrencileri Advancity standının ziyaretçileri arasındaydı.  

Teknoloji dünyasında internetin gücü

Etkinliğin ilgi çeken açılış konuşmasında ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Başkanı Soner Yıldırım, Türkiye'de internetin üretmek değil tüketmek için kullanıldığını bildirdi. Etkinliğin açılışında konuşan Yıldırım, Türkiye'de 35 milyondan fazla internet kullanıcısı olduğunu belirterek, bu kullanıcıların çok büyük bölümünün internette üretim değil tüketim yaptığını söyledi.

Kampus Teknolojileri 2013

Sosyal paylaşım ağı Facebook'un rakamsal büyüklüğüne işaret eden Yıldırım, sitenin 1,4 milyar kullanıcıyla en büyük devlet olduğunu vurguladı. Siteye haftada 7,5 milyar giriş yapıldığını, 1,8 trilyon kez "Beğen/Like" tuşuna basıldığını ve 260 milyon fotoğrafın yüklendiğini anlatan Yıldırım, sadece bu siteye yüklenen şarkıların tamamının ancak 210 bin yılda dinlenebileceğine dikkat çekti. Yıldırım, eski mahalle anlayışının AVM'ye dönüştüğünü kaydederek öğrencilerin AVM'lerle internet ortamında toplandığını söyledi.

ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa Kızıltaş ise uluslararası markalar çıkarabilmek için birikim ve derinlik gerektiğini ifade ederek, teknopark, üniversite, sanayi ve iş dünyası işbirliği ile bunun sağlanabileceğini ifade etti.

Fatih projesinin önemini vurgulayan Kızıltaş projenin eğitim sistemini ve nesilleri şekillendireceği için çok önemli olduğunu söyledi. Kızıltaş, etkinlikte Milli Eğitim Bakanlığının Fatih projesinde duyduğu ihtiyaçların karşılığını bulmasını ümit ettiğini söyledi.

Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Daire Başkanı Emin Sadık Aydın da kullanılan elektronik cihazlarla bunlara yönelik uygulamaların sayısının hızla arttığını ancak bunlar vasıtası ile Türkiye'nin ne ürettiğinin sorgulanması gerektiğini kaydetti. Aydın, e-devlet hizmetlerinde artış olduğunu ancak bunu kullanacak insan gücü artmazsa çabanın boşa çıkacağını vurguladı. Aydın, ayrıca Bilgi Toplumu Strateji ve Eylem Planı'nın yenilediklerini belirterek, tüm Türkiye'den plana ilişkin görüş ve öneri beklediklerini kaydetti.