top of page

Modern Javascript

Güncelleme tarihi: 14 Ara 2023


Yazar: Advancity | CTO – Zafer GÜREL


2000'li yıllardan beri Javascript kullanan biri olarak diyebilirim ki dildeki değişim son yıllarda baş döndürücü hızla gerçekleşiyor. Tarayıcılarda basit işleri (form kontrolü, sunucuya Ajax istekleri ile veri gönderme gibi) yapmaya yararken, bugün sunucu uygulamaları geliştirmek (node.js, vs.) ya da grafik uygulamaları gibi masaüstü uygulamalarda betikler yazmak için kullanılan bir dil haline geldi.


Bu yazıyı da hem kendi bilgilerimi güncellemek için yaptığım okumaları bir yerde toplamak hem de başkalarıyla paylaşmak için yazıyorum. Bilindiği üzere Javacript’in standartlaştırılması çalışması sonucu Ecmascript ismi kullanılıyor. Javascript standartının ismi Ecmascript de diyebiliriz. Ecmascript her sene yeni bir sürüm olarak yayınlanıyor (2015'ten beri). Son olarak ES 2017 yayınlandı [1]. ES 2018 şu anda üzerinde çalışılan sürüm.


2015 yılında, Javascript’e çok sayıda önemli özellik kazandıran Ecmascript 6 standardı yayınlandı. Bu sürüm, yeni bir mihenk taşı olarak kabul ediliyor çünkü bir seferde dile en çok fazla özelliğin kazandırıldığı bir sürüm oldu [2]. Bir önceki standart olan ES5.1, 2012'de yayınlanmıştı ve tüm modern tarayıcılar tarafından bu sürüm desteklenmekte [3].

Modern Javascript olarak adlandırılan ES 6 sürümü ile beraber artık her sene yeni Ecmascript sürümleri yayınlanıyor. ES 2015 -> ES 6 ES 2016 -> ES 7 ES 2017 -> ES 8 ES 2018 -> ES 9 (üzerinde çalışılan sürüm)


ES 6'dan sonraki sürümlere genel olarak ES Next deniyor. Aşağıdaki Mozilla tarafından ES Next desteği ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz: https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/JavaScript/New_in_JavaScript/ECMAScript_Next_support_in_Mozilla

Aşağıda faydalandığım kaynaklar var. Özellikle ilk sunum oldukça işime yaradı diyebilirim: 1. ES6'da gelen özellikler ile ilgili güzel bir sunum: https://speakerdeck.com/jsist/es6-the-future-is-now

2. Ecmascript özellikleri ile ilgili tarayıcı uyumluluk tablosu: http://kangax.github.io/compat-table/es6/

3. ES5 ile ES6 arasındaki farkların kod örnekleriyle açıklandığı bir site: http://es6-features.org/#Constants

Kaynaklar:

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page