top of page

Rust Programlama Dili Ufkumuzu Genişletti.

Güncelleme tarihi: 13 Ara 2023


Yazar: Advancity | Eğitim Teknoloğu – Yunus YALIN


Advancity sponsorluğunda, Sakarya Coders ve Mavi Durak İO kodlama topluluklarının düzenlediği Furkan AKSOY’un sunumuyla “Modern Bir Programlama Dili: Rust” konulu konferans, Teknokent Yönetimi ve Adaptto Teknoloji Transfer Ofisi’nin büyük katkılarıyla, 3 Ekim 2019 tarihinde Sakarya Teknokent A blok konferans salonunda gerçekleşti.

Bilgisayar programlama severlerinin yoğun ilgi gösterdiği konferansa; Advancity kurucu ortaklarından CTO Zafer GÜREL, Niyan Yazılım firma yetkilisi Ahmet Nezihi ÖZER, Sistem Programcısı Uğur HAMZADAYI, Advancity çalışanları ve öğrenci toplulukları katıldı.

Konferans salonuna gelerek ve Sınıf365 (Perculus Plus) platformundan canlı olarak yayınladığımız konferansta;

  • Neden en çok sevilen programlama dili olarak seçildi?

  • Rust neden modern bir dildir?

  • Rust mızmızlığı ile ünlüdür.

  • İlgi duyanlar Rust dilini hangi kaynaklardan öğrenebilir?

  • Rust dilinin kullanım alanları nerelerdir?

ve Sınıf 365 (Perculus Plus) canlı yayınından gelen ve katılımcıların sorularının yanıtlanmasının ardında güzel bir sohbet ile son buldu.


Neden en çok sevilen programlama dili olarak seçildi?

AKSOY, “Rust dört sene üst üste en sevilen dil olmayı başardı. Kullanırken diğer dillerde yaşanılan zorlukları göz önünde bulundurarak, son kullanıcının daha basit bir şekilde kullanmasını sağlan dil olarak Rust kullanıcılar tarafından sevilen dil olarak görülüyor.” dedi.

En çok sevilen dillerin sıralaması; Rust (78.9%), Kotlin (75.1%), Python (68.0%), TypeScript (67.0%), Go (65.6%), Swift (65.1%) ve JavaScript (61.9%) olarak sıralanmış.


Rust neden modern bir dildir?

Moore yasasının geçerliliğini kaybetmesi üzerine concurret/parelel programlama önem kazandı. Rust dili bunu göz önünde bulundurarak tasarlandı. Rust ekibi eski dillerden öğrendiği birçok tasarımsal sıkıntıları göz önünde bulundurarak tasarlandı ve geliştirilmeye devam ediliyor.


Rust mızmızlığı ile ünlüdür.

Rust siz istemeseniz bile güvenlidir. Güvensiz olmayan bir kod yazmak çok zor. Güvensiz bir kod yazmak için özel makrolar ile çok zorlamanız gerekir. Hatalar karşısında eğer hata, hata olarak görülmeyen ileride sorun çıkarabilecek bir hata gibi görünse bile Rust bu programın çalışmasına izin vermez.


İlgi duyanlar Rust dilini hangi kaynaklardan öğrenebilir?

Rust dokümantasyonu gördüğüm en iyi dokümantasyonlardan bir tanesidir. Rust’ın dokümantasyonu bence bir kitap, Rust’ı hiç bilmeyen birine anlatır gibi anlatmışlar.

· Ya da rustup doc

· Standart kütüphane için rustup doc -std


Kullanım alanları nelerdir?

Web Assembly yapılarında ve sunucu tasarlamalarında en çok kullanılan durumlardır.

Konferansın ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan Furkan AKSOY’a sunumları için teşekkür ederiz.


Bir sonraki meetup konferansımıza siz de gelin. Nasıl mı geleceksiniz?

Büyük sırrı sizinle paylaşıyorum. Sosyal medya hesaplarımızı takip edin.

Sakarya Coders İnstagram: https://www.instagram.com/sakaryacoders/ Sakarya Coders Twitter: https://twitter.com/sakaryacoders Sakarya Coders Facebook: https://www.facebook.com/sakaryacoders/


33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page